Neden Aras Kargo Kullanmamalısınız?

Özellikle çok zor koşullarda çalışıldığından emin olduğum sektörlerdeki firmalar hakkında yorum yaparken olumsuzlukları görmemeye çalışıyorum ama burada neden bir kargo firmasını kullanmamalıyım sorusu tek tek çalışanlarla değil bir sistemin ne kadar kötü olabileceği ilgilidir.

Bir toplumsal yapı, devlet kurumu ya da şirket işleyişinin ne kadar sağlam olduğu kriz anlarında ve alışılagelmişin dışına çıkılan istisnai anlarda belli olur, malum. Bizim de çalıştığım firma münasebeti ile sürekli olarak haşır neşir olduğumuz Aras Kargo ile ilişkilerimiz monoton ve rutin idi: Cağaloğlu’ndan genelde bilindik adreslere ve hemen hemen aynı ebatta gönderiler. Ufak yanlışlıklar olsa da büyük bir soruna hiç şahit olmadım.

Aras Kargo Logo
Aras Kargo Logo

Ta ki, bugün (29.08.2013’te) Cağaloğlu’ndan Seyrantepe’deki Ali Sami Yen Spor Kompleksi’ne aynı gün içinde bir paket ulaştırmam gerekene kadar. Muhtelif motokuryelerden fiyat aldıktan sonra bir de anlaşmalı olduğumuz Aras Kargo’yu arayalım dedim. Telefonda saat 5’e kadar Seyrantepe’de olması gereken bir paket olduğunu söyleyip, halledip halledemeyeceklerini sorduk. Onlar da göndeririz ama saat 10’a kadar kendiniz getirmelisiniz, dediler. Olağandışı bir durum olmasına rağmen bizim dükkana uzak sayılabilecek bir konumdaki kargo merkezine pakedi bıraktım.

Sonra bir telefon ile bize yanlış fatura kesildiğini, firma görevlisinin gelip faturayı alıp bize başka fatura vereceği söylendi. Cağaloğlu genelde kurumsallığın az, işlevselliğin yüksek olduğu bir yerdir, he dedim geçtim. Görevli geldi, faturayı aldı, yerine bir şey bırakmadı. Bu arada saat 2 gibiydi, işkillendim.

5’e 10 kala gönderinin yerine ulaşmadığını öğrendim, işkillenme yoklamayı getirmişti. Sonra şubeyi aradık. Şubede bir panik havası ve maraton başladı. Neyse bir fatura numarası verildi.

Şube: 4442552’yi arayın

4442552 ilk başta ‘gönderi güniçi kargo yani kurye ama…’ dedi.  Arkadaşım o da sizin değil mi deyince, eee ehe evet deyip sistem yok bilgileri göremiyorum, dedi. Fakat bundan önce gönderici ismi alıcı ismi ve gönderim saati gibi bilgileri olmayan sistemden sıralamıştı. Peki şimdi ne yapabilirim, sorusuna ısrarla tekrar ve tekrar yapabileceğim bir şey yok sistem yok, şubeyi arayın yanıtı alındı; ya ortalama bir zeka ve becerinin altı ile karşı karşıyayız ya da rezil bir sistemle. İkincisi olduğunu zamanla anladık.

Şube -> 4442552 -> Şube -> 4442552 -> İstanbul Merkezi arayın

Şube arandığında meşgul olunca çağrı merkezine yönlendik. Çağrı merkezi ise; İstanbul Merkez’i arayın, paketiniz muhtemelen orada dedi. İstanbul Merkez olarak verilen numara 216 ile başlıyor. Kavacık’ta olduğu tahmin ediliyor. ‘Peki arkadaşım Cağaloğlu’ndan Seyrantepe’ye giden kargo neden Anadolu yakasına geçmiş olsun’ sorusuna yanıt: Sistemde öyle gözüküyor.

İstanbul Merkez, güniçi böyle bir kargo yok, diyor. Bu arada da güniçi ile başka bir hanım ilgileniyormuş, telefondaki hanım ahizeyi kenara koyup bağırma tekniği ile bu hanımın numarasını bulunulan ortamda arıyor. Buluyor, sağ olsun yardımcı olmak için çabalıyor. Aras Kargo merkezde olan bir numara aranıyor.

Şube -> 4442552 -> Şube -> 4442552 -> İstanbul Merkez -> Aras Kargo Merkez

Aras Kargo Merkez kesinlikle böyle bir paket yok, diyor. Sonra olduğuna ikna oluyor ama saat 18.30’a kadar herhangi bir zaman dağıtım yapılabilir, diyor. Peki saat 18.15’te kimi bulup da evrak teslim ediyorsunuz sorusuna yanıt alınamıyor. Bu arada kimse bu güniçi gönderinin kimin sorumluluğunda olduğundan emin olamıyor.

–       Peki gönderi nerede?

–       Onu bilmiyoruz, şubeyi aramanız lazım.

–       Hiç gönderilmemiş olma ihtimali var mı?

–       Bilemiyorum, hepimiz aynı sisteme bakıyoruz oradan bakar söylerler.

–       Hm peki. Neden şimdiye kadar teslim edilmedi?

–       Teslimat 18.30’a kadar yapılıyor.

–       Onu duydum evet ama o zaman neden 17.00’ye kadar teslim ederiz diyorsunuz.

–       Şubedeki arkadaş sizi yanlış yönlendirmiş. Şubeyi arayıp sorabilirsiniz.

–       Şubedeki arkadaş?

–       Kim bilemiyorum.

–       Aras Kargo çalışanı tabii kendisi ama kimsenin kimsenin ne yaptığından haberi yok neyse Allah size de sabır versin.

Şube -> 4442552 -> Şube -> 4442552 -> İstanbul Merkez -> Aras Kargo Merkez -> Şube

–       Hocam, bugün teslim edeceğiniz bir evrak vardı ne oldu?

–       Dağıtımda.

–       Saat oldu 17.30 kime dağıtacaksınız peki?

–       18.30’a kadar dağıtım yapıyoruz.

–       Peki o zaman neden 17.00’ye kadar teslim ederiz dediniz.

–       Ben demedim, şikayetiniz varsa Aras Kargo’yu arayabilirsiniz (??!?!). Ayrıca o kurye biz karışmıyoruz.

–       Arkadaşım orası Aras Kargo şubesi değil mi, sen de Aras Kargo çalışanı değil misin, evrağı ben sana vermedim mi?

–       Doğru. Bir şikayetiniz varsa 4442552’yi arayın.

–       Kardeş, …………………….. şimdi 444’ü. Bu evrak teslim edilemeyince ne oluyor? Nereye gidiyor?

–       Onu ben bilmiyorum, merkeze sorun.

–       Faturam nerde?

–       Burda.

–       Göndersene sen onu bana.

–       Gönderiyorum hemen şimdi.

Fatura? Gelmedi.
Kargo? Gitmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir